Glutaminian sodu E621 2 kg
Cena regularna:
towar niedostępny
Opis
GLUTAMINIAN SODU E621 2 kg
Glutaminian sodu jest solą sodową kwasu glutaminowego. Od setek lat kuchnia dalekowschodnia wykorzystywała jako składnik potraw wodorost listownicę japońską (Laminaria japonica), znany jako kombu. W 1908 roku japoński uczony prof. Kikunae Ikeda wyizolował z listownicy związek chemiczny nadający jej niepowtarzalny smak – kwas glutaminowy. Smak ten nazwano umami.
Niedługo po odkryciu rozpoczął produkcję przyprawy, będącej oczyszczonym glutaminianem sodu, która znana jest na Wschodzie jako Aji-no-moto (czyli „istota smaku”). W Polsce zaczął być stosowany przemysłowo w połowie lat pięćdziesiątych
Niepowtarzalny, rosołowy smak, który nadaje różnorodnym potrawom nazwany został piątym smakiem - umami. Posiada również cechę wzmacniania innych smaków potraw, stanowiąc dopełnienie słodyczy, słoności, goryczy i kwasku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, glutaminian sodu jest substancją naturalną, występującą w niewielkich ilościach w mięsie, serze i produktach nabiałowych oraz niektórych warzywach.
Glutaminian sodu posiada postać drobnych, białych kryształków. Uważany jest za nieszkodliwy dla zdrowia człowieka (badania naukowe nie dowiodły niedogodnego wpływu na zdrowie) i dopuszczony do obrotu w krajach Unii Europejskiej jako dodatek do żywności określony symbolem E 621.
Po wymieszaniu z solą kuchenną wydatnie wzmacnia smak potraw redukując jednocześnie ilość zużywanej do tego samego celu soli.
Z tego powodu może być stosowany zamiennie w dietach bezsolnych lub wymagających ograniczenia spożycia NaCl. Podkreśla naturalny aromat, wzmacnia apetyt i sprawia, że wysoko przetworzone produkty spożywcze odzyskują smak utracony podczas obróbki.
Przez receptory rozmieszczone na języku odbierany jest jako „rosołowy” i pozostawia w ustach wrażenie tłustości, a jednocześnie balansuje pozostałe bodźce smakowe i zapachowe docierające do organizmu.
Glutaminian sodu ma charakter uniwersalny. Może być dodawany do wszystkich rodzajów potraw, a dla uzyskania pożądanego efektu wystarczy już niewielka ilość tej substancji. Najlepiej komponuje się z daniami mięsnymi, z dodatkiem ryżu i makaronu oraz wędlin (bardzo często używany jest przy produkcji wędlin, szynek, pasztetów, itp.), można go dodawać do zup i sosów (w szczególności grzybowego, pieczarkowego, sojowego i rybnego). Podkreśla walory smakowe owoców morza i warzyw, jak również doskonale współgra z żółtym serem i nabiałem. Dopełnia walory smakowe i aromatyczne wszelkich dań.
Glutaminian sodu zapakowany po 2 kg w opakowanie typu Doypack ze struną.
Zaletą tego typu opakowania jest możliwość wielokrotnego otwierania i zamykania torebki, bez konieczności przesypywania produktu do innego opakowania.
Produkt: glutaminian sodu
Składnik: glutaminian monosodowy E621
Postać: proszek o ziarnistej strukturze
Kraj pochodzenia: Indonezja/Wietnam
Spakowano w Polsce
Data przydatności do spożycia: podana jest na etykiecie umieszczonej na opakowaniu
Przechowywanie: przechowywać w suchym miejscu i temperaturze poniżej 25°C, w szczelnie zamkniętym opakowaniu;
Na terenie zakładu produkcyjnego wykorzystywane są: gorczyca, seler, soja.